Kosmetolog czyli kto? Jak wybrać dobrego kosmetologa?

Lis - 29
2017

Kosmetolog czyli kto? Jak wybrać dobrego kosmetologa?

 Z DEFINICJI…

Według słownika języka polskiego kosmetologia to „dział dermatologii zajmujący się zachowywaniem i przywracaniem urody ciała”, natomiast wyjaśnienie tego terminu w Nowej Encyklopedii Powszechnej PWN wskazuje oprócz tego na leczenie stanów chorobowych skóry. Mimo, że kosmetologia pojawiła się jako kierunek studiów w Polsce ponad 15 lat temu do tej pory brakuje jednoznacznej definicji kosmetologii oraz samego zawodu kosmetologa. Czym w takim razie jest ta dziedzina i czym zajmują się kosmetolodzy?

…KOSMETOLOG MUSI WIEDZIEĆ. DUŻO.

Kosmetologia to przede wszystkim dziedzina interdyscyplinarna, czyli łącząca w sobie wiedzę z wielu nauk. Aby zostać licencjonowanym kosmetologiem należy ukończyć 3-letnie studia, na których nauka obejmuje zagadnienia z dermatologii, chemii, biologii, anatomii, fizjologii, a także mikrobiologii, farmakognozji czy biofizyki. Jest to zatem bardzo obszerny dział nauk określanych jako medyczne. Takie przygotowanie jest dla kosmetologa niezwykle istotne i pozwala na holistyczne podejście do tematu „pielęgnacji ciała”. Współcześnie kosmetolodzy posługują się zaawansowanymi technologiami oraz substancjami chemicznymi, których działanie muszą znać i rozumieć, aby przeprowadzać zabiegi w sposób bezpieczny i efektywny. Rynek usług kosmetycznych jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się na świecie, dlatego też zawód kosmetologa wiążę się z nieustanną edukacją i poszerzaniem swoich umiejętności. Absolwent kosmetologii oprócz szerokiej wiedzy powinien posiadać również odpowiednie umiejętności manualne, często też talent artystyczny (wykorzystywany w stylizacji paznokci lub makijażu) oraz znakomite zdolności interpersonalne. W codziennej pracy kosmetolog zajmuje się oceną stanu skóry, rozpoznaniem problemu, ustaleniem planu zabiegowego, ale również dopasowaniem pielęgnacji domowej oraz edukacją Klientów w temacie zdrowia i urody ciała. Promocja zdrowia jest bardzo ważnym elementem pracy, kosmetolog powinien motywować Klienta do podjęcia działań chroniących jego zdrowie- regularnych badań, kontroli znamion skórnych czy walki z nadwagą. Popularna staje się również ścisła współpraca kosmetologa z lekarzem dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej, dietetykiem czy trenerem personalnym.

 

JAK ZNALEŹĆ DOBREGO KOSMETOLOGA?

Czym kierować się przy wyborze osoby, której powierzysz swoje zdrowie i piękno?

  1. Czystość i przestrzeganie zasad higieny

Udając się na jakikolwiek zabieg kosmetyczny należy zwrócić szczególną uwagę na te dwie kwestie. Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, upewnij się w jaki sposób wszelkie narzędzia i powierzchnie są dezynfekowane i sterylizowane. Dobry kosmetolog poważnie podchodzi do tych zagadnień i udzieli Ci odpowiedzi.

  1. Wykształcenie, przebyte kursy, certyfikaty

Jest to dobry temat do rozpoczęcia rozmowy z kosmetologiem, udzielone odpowiedzi dadzą Ci pewien obraz jego osoby jako specjalisty – solidne podstawy oraz chęć ciągłego poszerzania swojej wiedzy to sygnał, że spotkałaś profesjonalistę.

  1. Umiejętność nawiązywania kontaktu

Współpraca z kosmetologiem zawsze zaczyna się od rozmowy. Sposób, w jaki zostanie przeprowadzony wywiad, zrozumiałe przekazywanie informacji na temat zabiegów i pielęgnacji, umiejętność słuchania i dopasowania się do Twoich oczekiwań będzie miała wpływ na komfort i efekty terapii.

  1. Opinie innych

Przy wyborze kosmetologa można się również wspomóc doświadczeniami innych osób – znajomi oraz Internet są często dobrym źródłem informacji na temat danego salonu czy osoby.

 

Twój idealny kosmetolog to osoba, do której masz zaufanie, która potrafi stworzyć przyjemną atmosferę, pomaga Ci się zrelaksować, przypomina o tym, żebyś w codziennym maratonie znalazła chwilę czasu dla siebie. Wieloletnia współpraca z kosmetologiem pozwala nie tylko osiągnąć świetne rezultaty w zakresie urody, ale również często nawiązać serdeczną znajomość.

 

Autor: mgr Natalia Skiba- Kwiatkowska

Zadzwoń
ZAPISZ SIĘ ONLINE