2018

Kiedy zacząć stosować botoks?
Pytaniem dotyczącym botoksu, które często zadają nam klienci jest: „kiedy najlepiej zacząć go stosować”. Błędne jest przekonanie, które często słyszymy od naszych znajomych oraz klientów, ze botoks powinno się wykonywać dopiero kiedy na skórze pojawią się zmarszczki.
Najważniejszym czynnikiem determinującym rozpoczęcie zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest stan naszej skóry. Tempo starzenia się oraz aktywność mimiki twarzy to główne czynniki, które mają wpływ na podjęcie decyzji o rozpoczęciu wykonywania tego typu zabiegów. Należy jednak pamiętać, że łatwiej jest zapobiegać powstawaniu, niż zniwelować już widoczne zmarszczki. Aby zabieg był najbardziej efektywny należy więc trzymać się zasady aby botoks zacząć wykonywać NIE w momencie gdy na twarzy będą już widoczne zmarszczki, ale ZANIM się one pojawią.
Zmarszczki dzielimy na trzy grupy:
– mimiczne, dynamiczne
– statyczne
– grawitacyjne
Zmarszczki mimiczne powstają prostopadle do mięśnia, którego skurcze tworzą zagłębienia na skórze. Powtarzające się stale skurcze powodują zmiany funkcjonowania fibroblastów w skórze wokół mięśnia, a z czasem zmiany te utrwalają się. Zmarszczki mimiczne powstają najczęściej wokół oczu i na czole.
Zmarszczki statyczne to nic innego jak utrwalone zmarszczki mimiczne oraz zmarszczki powstałe w wyniku ugniatania skóry podczas snu. Ich cechą charakterystyczną jest brak całkowitego zniknięcia nawet po rozprostowaniu danej partii skóry.
Ostatni rodzaj zmarszczek to zmarszczki grawitacyjne. Zgodnie z ich nazwą powstają one przez utratę sprężystości w skórze i co za tym idzie grawitacyjne „opadanie” skóry. Skutkuje to zmianą konturu i owalu twarzy. Równolegle w zagięciach zwisającej skóry pojawiają się fałdy i nowe zmarszczki.
Toksyna botulinowa powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Blokuje ona tzw. synapsy nerwowo – mięśniowe przez co mięśnie rozluźniają się, a zmarszczki wygładzają.
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że zmarszczki powstają kiedy nasza skóra z wiekiem traci zdolność do „powrotu” do swojej pierwotnej pozycji. Zagłębienia skórne, które początkowo widoczne były jedynie podczas np. uniesienia brwi (tzw. zmarszczki poziome czoła), po wielu latach wykonywania tej czynności nie wracają do stanu wyjściowego. Z czasem te zmarszczki ulegają pogłębieniu.
Wykonując zabiegi z użyciem toksyny botulinowej sprawiamy, że konkretne mięśnie twarzy wykonują delikatniejsze ruchy, przez co skóra nie ulega ciągłym procesom zaginania się i rozprostowywania, Nie powstają również zmarszczki statyczne.
Decyzja o rozpoczęciu stosowania botoksu jest więc decyzją indywidualną. Należy wnikliwie obserwować ruchy mimiczne naszej twarzy i spowodowane nimi zmiany skórne. Warto również poradzić się doświadczonego kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej.
autor: mgr Oktawia Kurkowska