Jakie zmiany zachodzą w skórze z wiekiem?

Cze - 12
2018

Jakie zmiany zachodzą w skórze z wiekiem?

Z wiekiem skóra człowieka zmienia się. Proces starzenia warunkowany jest różnymi czynnikami. Możemy je podzielić na dwie główne grupy:

  • Starzenie endogenne (wewnątrzpochodne) – największy wpływ mają czynniki genetyczne oraz hormonalne
  • Starzenie egzogenne (zewnątrzpochodne) – efekty starzenia pojawiają się dzięki czynnikom środowiskowym takim jak promieniowanie ultrafioletowe czy wolne rodniki

 

U ludzi żyjących w niesprzyjających warunkach klimatycznych można zaobserwować, że większość negatywnych procesów starzeniowych skóry do 45-50 roku życia wywołanych jest przez promieniowanie ultrafioletowe oraz wolne rodniki.

W obrazie starzenia wewnątrzpochodnego warto zwrócić uwagę na zmiany w skórze właściwej pojawiające się z upływem lat. Pierwsza z nich to spowolnienie pracy komórek produkujących kolagen w skórze, który odpowiada za jej wytrzymałość, czego efektem jest zmniejszenie jego ilości. Przypomnijmy, że kolagen w skórze odpowiada za jej wytrzymałość i jędrność. Włókna elastynowe z kolei, które odpowiadają za elastyczność skóry produkowane są jedynie do około 25 roku życia. Kwas hialuronowy obecny w skórze właściwej w wyniku procesu starzenia traci zdolność do wiązania tak dużych ilości wody.

Również w naskórku można dostrzec zmiany pojawiające się z upływem lat. Będą to głównie ścieńczenie warstw żywych i zwiększenie grubości warstwy rogowej. Z wiekiem zmniejsza się ilość melanocytów w naskórku, co skutkuje gorszą ochroną przed promieniowaniem słonecznym a także zmniejsza się wydzielanie łoju przez co skóra zaczyna być nadmiernie wysuszona oraz staje się wrażliwsza na czynniki zewnętrzne.

Na ogólny obraz starzejącej się skóry nakładają się efekty wewnątrzpochodnego oraz egzogennego starzenia się skóry i nazywane jest to z angielskiego „true aging” – prawdziwe starzenie skóry.

Interesujący jest fakt, że te procesy mogą powodować odmienne i przeciwstawne efekty. Obraz kliniczny starzenia „słonecznego” objawia się między innymi pogrubieniem skóry, głębokimi bruzdami i zmarszczkami. Natomiast starzenie wewnątrzpochodne charakteryzuje się zazwyczaj ścieńczeniem naskórka, cienką i wiotką skórą oraz delikatnymi zmarszczkami.

Różnice w typach starzenia się skóry można zaobserwować również na poziomie histologicznym. Obraz starzenia endogennego charakteryzuje się głównie procesami zanikowymi podczas gdy starzenie przez czynniki środowiskowe przedstawia procesy przerostowe. Cechą naskórka w starzeniu endogennym są procesy zanikowe w warstwie podstawnej, czego efektem jest jego ścieńczenie oraz wiotkość. Odwrotnie dzieje się przy starzeniu „słonecznym”, gdzie obserwujemy przerost warstwy rogowej i obniżenie grubości warstwy ziarnistej i kolczystej.

Skórę przejawiającą objawy starzenia w terminologii kosmetycznej nazywamy „skórą dojrzałą”. Pierwsze widoczne oznaki związane ze starzeniem się skóry możemy dostrzec u osób około 30 roku życia. W przypadku pojawienia się pierwszych zmian we współczesnej kosmetologii najważniejsza i przynosząca najlepsze efekty jest profilaktyka oraz właściwa pielęgnacja. Aby dobrać właściwą pielęgnację i zabiegi dla klientów należy zdefiniować rodzaj skóry dojrzałej. Błędne jest przekonanie, że skóra dojrzała zawsze jest sucha. Może być również tłusta lub mieszana. Jej rodzaj zależy przede wszystkim od wrodzonych predyspozycji oraz zmian hormonalnych.

Skóra dojrzała charakteryzuje się przede wszystkim utratą jędrności oraz pojawieniem się zmarszczek. Pierwsze pojawiają się zazwyczaj w górnej części twarzy oraz w miejscach silnej mimiki.

 

Skóra dojrzała, która była często eksponowana na słońce wyróżnia się dodatkowo:

  • zmianą kolorytu (występuje zażółcenie)
  • występowaniem przebarwień
  • nieprawidłowym rogowaceniem naskórka
  • pojawieniem się zaskórników

 

Nie tylko na skórze widoczne są efekty starzenia. Mięśnie, podobnie jak skóra, stają się bardziej wiotkie, następuje zmiana w rozłożeniu tkanki tłuszczowej.

Każda skóra starzeje się w innym tempie. Nie raz skóra czterdziestolatków jest w znacznie lepszej kondycji niż skóra osób nawet dziesięć lat młodszych. Po części my sami mamy wpływ na stan i wygląd naszej skóry. Możemy wpłynąć pozytywnie na jej kondycję między innymi stosując preparaty dostosowane do rodzaju cery, nawilżając skórę zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz, stosując fotoprotekcję, aby zniwelować negatywne skutki promieniowania oraz korzystając z zabiegów kosmetycznych i innych dobrodziejstw kosmetologii i medycyny estetycznej.

W Skin Institute zapraszamy na bezpłatne konsultacje z kosmetologiem, który dobierze odpowiednie zabiegi oraz preparaty do stosowania w domu, dzięki którym czas Twojej skóry będzie płynął wolniej.

 

autor: mgr Oktawia Kurkowska

Zadzwoń
ZAPISZ SIĘ ONLINE