Fotostarzenie – Twoja skóra w ultrafiolecie

Cze - 21
2018

Fotostarzenie – Twoja skóra w ultrafiolecie

Proces starzenia się skóry generowany jest przez dwa równocześnie zachodzące mechanizmy. Wyróżniamy zatem starzenie wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne. Starzenie endogenne jest naturalnym, biologicznie uwarunkowanym  procesem, który postępuje w ludzkiej skórze wraz z upływem czasu. Zjawisko starzenia egzogennego związane jest z warunkami środowiskowymi, na które narażone jest ludzka skóra. Do przyczyn starzenia zewnątrzpochodnego zaliczamy m.in. zanieczyszczenia środowiska, nieprawidłową dietę, stres czy warunki klimatyczne.

Starzenie zewnątrzpochodne powodowane długotrwałą ekspozycją  na UV nazywamy fotostarzeniem. Zmiany zachodzące na drodze tego procesu znacząco różnią się od defektów powodowanych starzeniem naturalnym, w którym zjawiska mają charakter zanikowy.          W fotostarzeniu procesy te są wręcz odwrotne i przeważają zmiany degeneracyjno-wytwórcze. Defekty najbardziej widoczne są w miejscach eksponowanych na działanie promieni słonecznych, zatem  najczęstsze lokalizacje  to twarz, szyja, kark, grzbiety dłoni i przedramiona. Przedwczesne starzenie skóry związane jest z wieloma procesami zachodzącymi na poziomie komórkowym i molekularnym.  Również w tym przypadku działanie zakresu UVB i UVA jest odmienne. Uważa się, że promieniowanie UVB generuje głównie uszkodzenia  w obrębie naskórka,  ale to jednak zakres UVA  jest głównym czynnikiem odpowiadającym za fotostarzenie się skóry. Promieniowanie UVA dociera głębiej i powoduje uszkodzenia w obrębie skóry właściwej.  Dochodzi do zniekształcenia włókien- włókna kolagenowe wykazują zaburzenia w sieciowaniu i ulegają  pofragmentowaniu, natomiast elastynowe przekształcają się w amorficzną masę, co prowadzi do pogorszenia ich własności. W wyniku fotostarzenia zaburzeniu ulega także proces angiogenezy, a w wyniku rozszerzania naczyń krwionośnych z równoczesnym pogrubieniem ich ścian upośledzone zostaje mikrokrążenie skórne.

W obrazie histologicznym skóry, w której postępuje proces fotostarzenia stwierdza się zmiany we wszystkich jej warstwach. Warstwa rogowa często jest pogrubiała, a korneocyty mają różne rozmiary i kształty.  Dystrybucja melanocytów staje się nierównomierna, co  objawia się zaburzeniami w pigmentacji. Na skórze starzejącej się pod wpływem UV często  widoczne są miejsca hipo- lub hiperpigemntacji. Charakterystyczne dla fotostarzenia są także szorstkość i przesuszenie skóry,  głębokie zmarszczki i bruzdy, przerost gruczołów łojowych oraz liczne teleangiektazje.

Solarium- Twoja skóra w niebezpieczeństwie

Poza naturalnym źródłem UV, w obecnych czasach wykorzystuje się także sztuczne lampy emitujące to promieniowanie. Pierwsze urządzenie, które w 1970 roku skonstruował Jorg Wolff, generowało promieniowanie w zakresie UVA i stosowane było w celu prewencji chorób spowodowanym niedoborami witaminy D.  Z czasem dostęp do tego typu urządzeń został bardzo ułatwiony i zaczęto używać ich w celu uzyskania pożądanej opalenizny. Obecnie lampy solaryjne wytwarzają promieniowanie zbliżone do światła słonecznego pod względem zakresu UVB, jednakże ocenia się, że dawka zakresu UVA jest o 10-15 razy wyższa.  Wbrew panującej opinii, ryzyko, jakie niosą ze sobą wizyty w solarium jest dużo większe niż w przypadku naturalnej ekspozycji na UV. Przede wszystkim, lampy solaryjne generują wysokie dawki promieniowania UV w krótkim czasie, do których skóra nie jest odpowiednio przystosowana. Zwiększa się również obszar skóry narażony na działanie ultrafioletu.  Międzynarodowa Agencja Badania Raka w 2009 roku  określiła korzystanie z  solarium jako grupę szczególnych czynników ryzyka rakotwórczego.

Szacuje się, że osoby korzystające z solarium są 2,5 razy bardziej narażone na rozwój raka kolczystokomórkowego i 1,5 razy na rozwój raka podstawnokomórkowego. 

Badania przeprowadzane przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Minnesota oraz innych ośrodków w USA potwierdziły także wpływ korzystania  z solarium na częstość występowania czerniaka złośliwego, określając ją jako trzykrotnie wyższą. Niestety, wyniki kontroli przeprowadzonej w 2009 roku przez Komisję Europejską wykazały, iż duża część solariów nie przestrzega nawet podstawowych norm bezpieczeństwa. Jedno na siedem urządzeń objętych kontrolą przekraczało normy emisji promieniowania UV.

Światowa Organizacja Zdrowia w 2003 roku opublikowała zasady bezpiecznego opalania w solarium. WHO osobom z I i II fototypem skóry, wieloma znamionami barwnikowymi, piegami, po oparzeniach słonecznych w okresie dzieciństwa oraz stosującym leki lub kosmetyki uwrażliwiające na UV nie zaleca korzystania z solarium.

Alternatywa – bezpiecznie opalona skóra

Obecnie mamy możliwość uzyskania pożądanego kolorytu skóry w bezpieczny sposób, dzięki wykorzystaniu technologii opalania natryskowego. Specjalna maszyna pozwala w precyzyjny sposób nanieść na ciało rozpylony preparat opalający. Zespół Skin Institute od wielu lat w kwestii opalania ufa marce SunFX,  gdyż jako jedyni stosują najczystszy biologicznie barwnik DHA oznaczony certyfikatem Ekocert. Oznaczenie to nadawane jest jedynie tym produktom, w których ilość naturalnych certyfikowanych surowców przekracza 95% całej formuły.  Dihydroksyaceton (DHA) w wyniku reakcji z aminokwasami w naskórku powoduje powstanie barwnych melanoidyn. Tak uzyskany kolor skóry utrzymuje się 7-10 dni w zależności od szybkości złuszczania komórek naskórka. Jest to zabieg w pełni bezpieczny, z którego mogą również korzystać osoby o niskich fototypach, dużej liczbie znamion skórnych, tendencji do powstawania przebarwień, kobiety w ciąży oraz karmiące.

Pamiętajcie, że piękna skóra i ciało muszą być przede wszystkim ZDROWE.

 

Autor: mgr Natalia Skiba- Kwiatkowska

Zadzwoń
ZAPISZ SIĘ ONLINE